کمیته امداد بر اساس وظایف خود و قانون اساسی، برنامه جامعی برای مبارزه با فقر و محرومیت و دست گیری از نیازمندان و مستمندان جامعه و یاری رسانی به این قشر از جامعه تدارک دیده است.

به گزارش پایگاه خبری خیرین ؛ همه ما در زندگی خود، بارها و بارها، با واژه‌های تامل برانگیز فقر و فقیر و مصادیق گوناگون آنها برخورد کرده و چه بسا خود نیز در شمول آنها قرار گرفته‌ و طعم آن را چشیده‌ایم. در شرایط کنونی در جامعه با افرادی مواجه هستیم که در تأمین نیازهای اولیه زندگی خود در مانده‌اند، وظیفه انسانی ماست کاری که از دستمان برمی‌آید، انجام دهیم. بدون شک هر یک از ما می‌توانیم در حد توانی که داریم، هر چند اندک هم باشد، به یاری رسانی نیازمندان بشتابیم. فقر مسئله‌ای است که در اسلام نیز بسیار به آن پرداخته شده است و از همان آغاز دغدغه رفع این معضل بزرگ در ذهن مسئولان جامعه اسلامی بوده است. در کشور ما نیز در اصل ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ریشه کن کردن فقر تأکید شده است. در بخشی از این اصل آمده است:
برای تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه کن کردن فقر و محرومیت و برآوردن نیازهای انسان در جریان رشد، با حفظ آزادگی او، اقتصاد جمهوری اسلامی براساس ضوابط زیر استوار می‌شود:
الف) تأمین نیازهای اساسی: مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای همه؛
ب) شرایط و امکانات برای ایجاد اشتغال کامل
علیرغم پیشرفت‌های روزافزون بشر در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تعداد افراد فقیر و تنگدست که در تأمین معاش خود درمانده اند، بالا بوده و سامانه‌های اقتصادی حاکم بر کشورها در حل این مشکل پیچیده و سخت درمانده‌اند.
براساس آمارهای کمیته امداد یک میلیون و ۵۴۳ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد مستمری دریافت می‌کنند.

طرح مددجویی کمیته امداد امام خمینی

کمیته امداد امام(ره) بر اساس وظایف خود و اصل ۴۳ قانون اساسی کشور، برنامه جامعی برای مبارزه با فقر و محرومیت و دستگیری از نیازمندان و مستمندان جامعه و یاری رسانی به این قشر از جامعه تحت عنوان طرح مددجویی تدارک دیده است. در این طرح افراد نیازمند بسته به عواملی چون فقدان سرپرست، از کارافتادگی سرپرست، معلولیت سرپرست و بیماری سرپرست یا استیصال و درماندگی پس از طی فرآیند شناسایی و برحسب نوع نیازمندی، مورد حمایت مستمر  یا موردی کمیته امداد امام(ره) قرار می‎گیرند. سیاست اصلی کمیته امداد امام(ره) در این حمایت‌ها، توانمندسازی و خودکفایی مددجویان و خروج از چرخه نیازمندی است.

زمینه‌های ارائه خدمت در طرح مددجویی:
 • پرداخت کمک معیشت؛
 • یاری‌رساندن به تشکیل خانواده و مقوله ازدواج؛
 • پرداخت وام قرض الحسنه؛
 • ارائه مساعدت موردی؛
 • کمک به پرداخت اقساط معوقه وام‌های دریافت شده؛
 • تسهیلات سربازی به فرزندان خانواده؛
 • معافیت‌های قانونی؛ 
 • پرداخت شهریه دانشجویی به فرزندان دانشجوی خانواده؛
 • پرداخت اجاره مسکن؛ 
 • تامین لوازم ضروری زندگی؛
 • پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی و ارائه فعالیت‌های فرهنگی به دانش‌آموزان از قبیل تامین پوشاک، لوازم التحریر، ایاب و ذهاب، تقویت بنیه تحصیلی، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان نخبه و دارای استعداد برتر، پرداخت کمک‌هزینه شرکت در کلاسهای کنکور و راهیابی به دانشگاه.
جامعه هدف طرح مددجویی کمیته امداد چه خانواده هایی هستند ؟

الف) خانواده‌های با سرپرست زن: فوت شوهر، همسر متارکه، مفقودی، متواری، مطلقه، همسر سرباز و دختران مجرد خود سرپرست؛
ب) خانواده‌های با سرپرست مرد: به دلیل از کار افتادگی سرپرست خانواده، سالمندی یا عدم بضاعت مالی، کارگران، کشاورزان و دامداران فصلی، خانواده‌های معتاد بی بضاعت.

شرایط بهره‌مندی از خدمت: 

احراز استحقاق و نیازمندی توسط کارشناسان کمیته امداد امام(ره) و بر اساس دستور العمل‌های موجود.

شرایط لازم برای پایان حمایت:

خروج از شرایط نیازمندی و تغییر در وضعیت اقتصادی خانواده به دلایلی چون خودکفایی و ایجاد اشتغال پایدار با درآمد مکفی، ازدواج مجدد و… 

از چه راه هایی شناسایی مددجویان کمیته امداد انجام می گیرد ؟

شناسایی مددجویان روند منطقی دارد که به نظر می رسد در این باره کمیته امداد به اطمینان می رسد و در مرحله نخست افراد نیازمند با خود اظهاری به کمیته امداد مراجعه می کنند که در خوداظهاری الزامی به مراجعه حضوری خود افراد نیست.
بخشی از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) از طریق اهل خیر، مساجد، ائمه جمعه و نمایندگان مردم معرفی می‌شوند
البته بیشتر نیازمندان توسط ائمه جمعه و امام جماعت مساجد معرفی می شوند، چراکه مردم و علما از گذشته افراد نیازمند را معرفی می کردند و اکنون نیز همانند گذشته این افراد را کمیته امداد معرفی می کنند.
البته گروه سومی که استطاعت مالی ندارند و به کمیته امداد نیز معرفی و مراجعه نکرده اند نیز هستند که باید گفت تعداد این افراد زیاد نیست، اما وظیفه کمیته امداد بوده که به سراغ این افراد برود ، لذا مددکاران کمیته امداد به سراغ آنها می روند .
کمیته امداد موظف به حفظ اسامی افراد است و در کمیته امداد گفته شده که تنها یک موضوع محرمانه وجود دارد که آن اسامی افراد است که نمی توان به کسی داد، لذا اینکه گاهی گفته می شود که چرا اسامی و آدرس به ما داده نمی‌شود، به دلیل محرمانه بودن آن است.

چگونه تحت پوشش طرح مددجویی کمیته امداد برویم ؟

مانند تمامی ثبت نام های دیگر ، برای نام نویسی قرارگیری تحت پوشش حمایتی کمیته امداد باید مدارک شناسایی خود و افرادی که می خواهیم تحت پوشش کمیته امداد باشند را به همراه مدارک تحصیلی و عکس را آماده کنید. 
نخستین مرحله ، مراجعه به ادارات شهرستانی کمیته امداد است تا مسئولان اقدام به اخذ درخواست کتبی از متقاضی ، مصاحبه حضوری با وی کرده و فرم پذیرش اولیه توسط مددکار پر و پذیرش شود. 
مرحله بعدی مراجعه مددکار پرسشگر به محل سکونت متقاضی و بررسی وضعیت معیشتی وی برای حصول اطمینان از نیازمندی خانواده و تکمیل پرسشنامه تحقیق یا به عبارتی راستی آزمایی است.
در مرحله بعدی مدارک مورد نیاز برای تکمیل پرورنده از متقاضی اخذ می شود که شامل همان مدارک شناسایی بوده و درصورت نیاز مدارک بیشتر از سوی مدکار به متقاضی شرح داده می شود.
تخصیص کد ۱۳ رقمی رایانه‌ای به افراد خانواده و صدور کارت بیمه خدمات درمانی برای آنان نخستین خدمتی است که متقاضیان از سوی کمیته امداد دریافت می کنند تا در مرحله بدی مددجو به بانک جهت افتتاح حساب بانکی برای دریافت مستمری معرفی شود. 

فهرست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح مددجویی کمیته امداد

۱ ـ تقاضانامه کتبی یا معرفی نامه از افراد و مراجع ذیصلاح .
۲ ـ تعداد یک برگ تصویر پشت و روی کارت ملی متقاضی و سایر افراد تحت تکفل دارای استحقاق حمایت.
۳ ـ تعداد ۲ برگ تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه های متقاضی و سایر افراد تحت تکفل وی. چنانچه دیگر صفحات
شناسنامه اعضای خانواده واجد هرگونه توضیحی باشد، ارائه تصویر آن الزامی است.
۴ ـ تعداد سه قطعه عکس ۴×۳ متقاضی و سایر افراد تحت تکفل وی.
۵ ـ ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان ذکور بالاتر از ۱۸ سال .
۶ ـ ارائه گواهی یا مدرک اثبات استحقاق، حسب مورد. از قبیل: گواهی فوت سرپرست یا طلاقنامه برای زنان بی سرپرست و مطلقه، گواهی عدم حضور سرپرست از مراجع قضایی برای زنانی که شوهرانشان ترک انفاق نموده و یا مفقود شده اند، گواهی تالم وازکار افتادگی برای بیماران ومعلولین، گواهی اشتغال به خدمت نظام وظیفه برای سربازان متاهل و درمانده و نظایر آنها.
۷ ـ اخذ نامه معتبر از سایر نهادها و سازمان های حمایتی، مبنی بر عدم بر خورداری متقاضی از حمایتها و مساعدتهای نهادها و سازمان های مذکور .

مستمری کمیته امداد ۹۹ برای مددجویان تحت پوشش و نحوه پرداخت آن

۱ ـ مستمری مدد جویان طرح مدد جویی بصورت ۲ ماهه به حساب بانکی آنها واریز می گردد .
۲ ـ درطول سال معمولا ۱یا ۲ مرتبه ‌کالا به مدد جویان مذکور تحویل می گردد که مبلغ آن از مستمری آنان کسر میشود.
۳ ـ درصورت وجود اعتبار و موافقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معمولا در آخر هر سال معادل یک یا ۲ ماه مستمری بعنوان عیدی پرداخت می گردد .
۴ ـ سرانه مستمری مدد جویان در سال ۱۳۹۹ به شرح زیر می باشد :

جدول مبالغ پرداختی به مددجویان کمیته امداد در سال ۹۹ - طرح مددجویی کمیته امداد
طرح شهید رجایی کمیته امداد امام خمینی

بهبود شرایط زندگی و افزایش طول عمر و امید به زندگی، منجر به ظهور پدیده سالمندی و به تبع آن بروز مسایل نوظهور در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی شده است. رشد جمعیت سالمندان هم برای ارائه‌کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی و هم برای اعضای خانواده و جامعه‌ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند، یک چالش مهم محسوب می‌گردد؛ چرا که سالـمندان با بیشترین خطر کاهـش توانایی‌هـای جسمـی، روانی و شناختی روبه‌رو بوده و نیازمند دریافت حمایت‌های رسمی و غیررسمی بیشتری برای حفظ سلامت خود هستند. معضلات جامعه سالمندان و لزوم اتخاذ سیاست‌گذاری‌های صحیح در مورد آنها به ویژه باتوجه به این نکته در کشور ما بسیاری از افراد سالمند روستایی، مورد حمایت سیستم‌های بیمه‌ای قرار ندارند سبب بروز نگرانی‌های جدی از وضعیت آینده این اقشار شده است؛ بر همین اساس ارائه خدمات گوناگون به‌ویژه در حوزه درمانی و بهداشتی به سالمندان و مراقبت‌های ویژه از آنان با محوریت سالمندان روستایی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یک اصل پایه‌ای مورد تأکید مسئولان کشور قرار گرفته است.

با هدف تکریم جامعه سالمندی و رسیدگی به افرادی که نیازمند مراقبت بیشتری هستند، قـانون حمایـت از سالمندان نیازمند روستانشین به همت رئیس‌جمهوری وقت، شهید محمدعلی رجایی تهیه و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی از سـال ۱۳۶۴ اجرایی شد. کمیته امداد امام(ره) با توجه به وظایف و مأموریت‌های ذاتی خویش در یاری‌رسانی به نیازمندان به عنوان مسئول اجرای این طرح بزرگ مشخص گردید و بـدین صـورت زمینـه جدیـدی بـرای خـدمتگزاری بیـشتر بـه محرومان جامعه برای امدادگران این نهاد فراهم آمد.

هم‌اکنون حدود یک میلیون و ۵۰۰ نفر از جمعیت سالمندان ساکن روستا از خدمات متنوع کمیته امداد امام(ره) بهره‌مند می‌شوند.

زمینه های ارائه خدمت در طرح شهید رجایی: 
 • پرداخت کمک معیشت؛ 
 • یاری‌رساندن به تشکیل خانواده و مقوله ازدواج؛ 
 • پرداخت وام قرض الحسنه؛ 
 • ارائه مساعدت موردی؛ 
 • کمک به پرداخت اقساط معوقه وام‌های دریافت شده؛ 
 • تسهیلات سربازی به فرزندان خانواده؛ 
 • معافیت‌های قانونی؛ 
 • پرداخت شهریه دانشجویی به فرزندان دانشجوی خانواده؛
 • پرداخت کمک‌هزینه اجاره بهای مسکن؛ 
 • تامین لوازم ضروری زندگی؛
 • پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی و ارائه فعالیت‌های فرهنگی به دانش‌آموزان از قبیل تامین پوشاک، لوازم‌التحریر، ایاب و ذهاب، تقویت بنیه تحصیلی، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان نخبه و دارای استعدادبرتر، کمک هزینه شرکت در کلاس‌های کنکور و راهیابی به دانشگاه.
مشمولین و جامعه هدف طرح شهید رجایی کمیته امداد : 

خانوارهای نیازمند ساکن در روستا  و عشایر بالای ۶۰ سال. 

شرایط بهره‌مندی از خدمت: 

احراز استحقاق و نیازمندی توسط کارشناسان کمیته امداد امام(ره) و بر اساس دستور العمل های موجود.

شرایط لازم برای پایان حمایت: 

خروج از شرایط نیازمندی، تغییر در وضعیت اقتصادی خانواده به دلایلی چون خودکفایی و ایجاد اشتغال پایدار با درآمد مکفی، ازدواج مجدد و… 

چگونه تحت پوشش طرح شهید رجایی کمیته امداد برویم :

۱ ـ اخذ درخواست کتبی از متقاضی و مصاحبه حضوری با وی و تکمیل فرم پذیرش اولیه توسط مددکار پذیرش
۲ ـ مراجعه مددکار پرسشگر به محل سکونت متقاضی و بررسی وضعیت معیشتی وی برای حصول اطمینان از نیازمندی خانواده و تکمیل پرسشنامه تحقیق .
۳ ـ اخذ مدارک مورد نیاز برای تکمیل پرونده .
۴ـ تخصیص کد ۱۳ رقمی رایانه ای به افراد خانواده و صدور کارت بیمه خدمات درمانی برای آنان .
۵ ـ معرفی سالمند به بانک جهت افتتاح حساب بانکی برای دریافت مستمری .

فهرست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح شهید رجایی کمیته امداد

۱ ـ تقاضانامه کتبی یا معرفی نامه از افراد و مراجع ذیصلاح .
۲ ـ تعداد یک برگ تصویر پشت و روی کارت ملی متقاضی و سایر افراد تحت تکفل دارای استحقاق حمایت.
۳ـ تعداد ۲ برگ تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه های متقاضی و سایر افراد تحت تکفل وی. چنانچه دیگر صفحات شناسنامه اعضای خانواده واجد هرگونه توضیحی باشد ، ارائه تصویر آن الزامی است .
۴ ـ تعداد سه قطعه عکس ۴*۳ متقاضی و سایر افراد تحت تکفل وی .
۵ ـ ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان ذکور بالاتر از ۱۸ سال .
۶ ـ ارائه گواهی یا مدرک اثبات استحقاق، حسب مورد . از قبیل : گواهی فوت سرپرست یا طلاقنامه برای زنان بی سرپرست و مطلقه، گواهی عدم حضور سرپرست از مراجع قضایی برای زنانی که شوهرانشان ترک انفاق نموده و یا مفقود شده اند، گواهی تالم و از کار افتادگی برای بیماران و معلولین، گواهی اشتغال به‌خدمت نظام وظیفه برای‌سربازان متاهل و درمانده و نظایر آنها .
۷ ـ اخذ نامه معتبر از سایر نهاد ها و سازمان های حمایتی، مبنی بر عدم بر خورداری متقاضی از حمایتها و مساعدتهای نهاد‌ها و سازمان های مذکور.

 

برچسب ها :

منبع خبر : پایگاه خبری خیرین

https://www.khaierin.ir