موسسات خیریه و ارتقاي کيفيت زندگي

 

 موسسات خیریه نقش مهمي در ارتقاي کيفيت زندگي جوامع دارند

با اکرم السادات احمد پناهي، مدير عامل موسسه خیریه رهروان احسان در خصوص فعاليت‌هاي اين بنياد و همچنين نقش موسسات خيريه در حمايت از اقشار آسيب‌پذير به گفتگو نشستيم.

در ابتدا خودتان و موسسه را معرفی کنید؟

اين موسسه در سال 1390 با هدف حمايت و ياري رساندن به نيازمندان به ثبت رسيده و تحت نظر بهزيستي استان مشغول به کار شد. به طور غير رسمي مي توانم بگويم در تمام طول زندگي خود با توجه به علاقه و توان، هر نوع کمکي را که احساس  يا در خواست مي شد تلاش می کردم انجام دهم ولي به طور رسمي مدتي را به عنوان مددکار داوطلب  آزاد در هلال احمر فعاليت کردم که به دليل مشکلات و محدوديت ها به قصد تاسيس موسسه از آنجا بيرون آمدم.

از آنجایی که شهرت ایرانیان در نوع دوستی زبانزد است، به کمک افراد خیر توانستیم در این موسسه برای زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست اشتغال ایجاد کنیم که از جمله فعالیت های آنها می توان به تهیه شیرینی و ترشیجات گوناگون اشاره کرد.

هدف از تأسیس مؤسسه خیریه رهروان احسان، کمک مادی و فرهنگی به نیازمندان و محرومان جامعه، تأسیس مرکز نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست و فرزندان خیابانی درخصوص امرار معاش و حمایت از آنان، تشکیل خانه امن و کارآفرینی برای حمایت از زنان بدسرپرست، بدون سرپرست و زنان در حال متارکه بدون مکان و بدون کار به طور موقت؛ دریافت کمک های نقدی و غیرنقدی از ارگان های دولتی، مردمی، شرکت های خصوصی و غیر دولتی، همکاری در زمینه ساخت مسکن برای محرومان و معلولان جامعه است.

موسسه خیریه رهروان در چه زمینه هایی فعالیت دارد؟

شايد بیشتر مردم گمان کنند که هدف موسسه خيريه فقط رساندن کمک مالي به محتاجان است اما ما اعتقاد داريم مهمتر از کمک مالي به اين عزيزان، برگرداندن حس اعتماد به نفس، باور توانائي هاي خود و ايمان آوردن به اين اصل که انسان با شناخت خود و کشف استعدادهاي پنهان به وديعه گذاشته شده پروردگار در وجود خود قادر به انجام  هر کاري هستند.

پس ما با اعتقاد به اين موضوع هدفمان را مشخص کرده و تمام فعاليت هاي خود را در فراهم کردن شرايط براي شناسايي توانمندي اين عزيزان اختصاص داده و سعي مي کنيم به جاي دادن صدقه و کمک بلاعوض، شرايط اشتغال را در مکان هاي کار بيرون از منزل و چه در زمينه مشاغل خانگي فراهم آوريم و در مسير اين کار با کمک هاي مالي براي رسيدن اين عزيزان به درآمدزائي، آنها را همراهي کنيم.

چه قشري و چه تعداد تحت پوشش موسسه شما هستند؟

حدود 100 نفر تحت پوشش این موسسه هستند، افرادي که به هر دليلي نياز به حمايت دارند در هر مکان و در هر زمان، زيرا اعتقاد داريم  فاصله بي نيازي تا نيازمندي کمتر از يک قدم است و هر بي نيازي مي تواند در اثر هر حادثه اي در کوتاهترين زمان در شرايط نيازمندي قرار گيرد مطمئنم همه ما تجربه دوران نيازمندي را داريم.

چند نفر در اين موسسه اشتغال به کار دارند؟

فعلا در حال حاضر حدود 25 نفر در خود موسسه در زمينه مددکاري، پخت شيريني، فتير و نان سنتي، تهيه ترشي، بسته بندي حبوبات، توليد فيلتر ماشين و ... و حدود 20 نفر هم در مکان هاي صنعتي و کارهاي خدماتي در منزل از قبيل پرستاري از سالمند، پرستاري از کودک و کارهاي خدماتي منزل مشغول هستند.

چند نفر خير جذب کرده ايد؟

حدود 200 نفر ولي با اجازه مي خواهم جمله شما را تصحيح کنم ما خيران را جذب نکرديم بلکه اين خوبان بودند که ما را  پيدا کردند.

درباره کمک های جذب شده از سوی خیران نمي توان ارزش ريالي آن را مشخص کرد، مي توانم بگويم ما مردم بزرگوار و بخشنده اي داريم مردمي را داريم که بايد به آنها اعتماد کرد و ستايشگر دل بزرگ و بخشنده شان باشيم.

مردم چگونه مي توانند از موسسه حمايت کنند؟

قبل از هرچيزي اين را بگويم اين موسسه با کمک هاي مردمي اداره مي شود و بودجه و اعتبار دولتي ندارد. استدعا داريم در خصوص موسسه و فعاليت هاي آن تحقيق کرده و پس از آگاهي کامل و آشنا شدن با نوع فعاليت هاي آن همکاري را آغاز کنند و پس از ثبت نام به عنوان خير، نوع کمک و ميزان آن مشخص مي شود. ولي کمترين حمايت آنها مي تواند خريد محصولات با کيفيت توليد شده توسط مددجويان باشد در عين اين که نياز خود را براي تهيه آن محصول برطرف کرده ثواب آن را هم مي توانند براي خود داشته باشند.

لازم به ذکر است موسسه فقط پلي است ميان نيکوکاران و نيازمندان، نقش اصلي را مردم عزيز ما به عهده دارند.

اهمیت موسسات خیریه در جامعه چیست؟

اهمیت کار وتلاش مددیاران موسسات خیریه، در آموزه های دینی، رسیدگی به محرومان و دردمندان جامعه از ارزش بالایی برخوردار است به طور کلي سازمان‌هاي غيردولتي و موسسات خيريه مي‌توانند در روند حل مسايل و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي معين دولت باشند که در تمام کشورها به اين شکل است.

فکر مي‌کنم اگر اعتماد دوجانبه ميان دولت و سازمان‌هاي غيردولتي شناسنامه‌دار تقويت و شبکه بنيادهاي خيريه در کل کشور تاسيس شود، اين موسسات مي‌توانند سهم بالايي در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي و حل مشکلات رفاهي خانواده‌ها داشته باشند.

تقاضای شما از مسئولان چیست؟

تقاضايي ندارم زيرا در طول اين دو سال بارها و بارها دست استمداد و ياري را به سويشان دراز و درخواست ياري کرده ايم. گام برداشتن در اين مسير توفيق و سعادتي را مي طلبد ولي باز هم دست ياري به  سوي تمام  ارگان ها  و مسئولان خصوصا شوراي شهر و شهرداري (به دليل هم سو بودن فعاليت هاي موسسه با اين نهادها) دوباره دراز کرده و درخواست همراهي آنها را در اين مسير داريم. انشاالله که همه ما سعادت و توفيق خدمت رساني را داشته باشيم.

از مسئولان اداره کل بهزيستي خصوصا حجت الاسلام علي پهلوان مدير این اداره کل بابت تمام حمايت هايشان تشکر و قدرداني می کنم، اين عزيزان با حمايت ها و خريد محصولات مددجويان انگيزه اميد مضاعف را در وجودشان به وجود آوردند و ما اميدواريم بتوانيم در آينده اين عزيزان را بیشتر از این به عنوان حامي و دلسوز همراه خود داشته باشيم.

 

منبع : خبرگزاری مهر


علاوه بر وب سایت می توانید از حامی روی دستگاه های اندرویدی خود استفاده کنید


حامی را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید